ראסטות לא אמורות להיות מלוכלכות. אז איך שומרים עליהן נקיות?

אם אתם כבר פה אני מניחה שאתם לא מאלה שחושבים שראסטות מלוכלכות מטבען או שכל הראסטות תמיד מלוכלכות.

אז אני לא מתכוונת להתחיל בהסברים הרגילים שמבקש כל אחד שעובר ברחוב "מה לא חופפים את זה?"
ולמרות זאת אני כן יכולה לעזור לכם לשמור על ראסטות ריחניות ונוצצות עם כמה טיפים של אלופים-

שלוש סיבות עיקריות לראש ראסטות מטונף: ריח רע, שומניות וקשקשים נטפל בהן אחת אחת:

הסיבה הראשונה שראסטות מריחות רע והנפוצה ביותר היא עובש. איכס.

בדיור כמו שקורה לבגדים רטובים שנשארים סגורים בתיק/במכונה יומיים, הם מתחילים להרקב.
גם ראסטות רטובות שלא מאווררות מתעפשות. מלבד ריח רע העובש יכול לגרום לאלרגיות ובעיות בריאותיות אחרות ואנחנו ממש לא רוצים אותו על הראש.
למה זה קורה? ראסטה היא שיער ארוג בערך כמו סוודר, היא אוגרת בתוכה את המים ולוקח לה יותר זמן להתייבש משיער פזור. מי שלא מודע לכך עלול לאסוף ולקשור ראסטות לחות וכך למנוע מהן להתייבש כמו שצריך.

איך להמנע מזה?

 • לחפוף רק בבוקר כדי לאפשר לראסטות להתייבש
 • להחזיק מייבש שיער בבית, אפילו אחד ממש פשוט, מאוד מועיל בחורף
 • לא לאסוף ראסטות רטובות ולא לחבוש עליהן כובע או לקשור מטפחת
 • לא ללכת לישון עם ראסטות רטובות (שזה די דומה לסעיף הראשון רק למי שישן ביום)
 • לפתוח חלונות בבית או באוטו ולאוורר, או פשוט לצאת החוצה.

הסיבה השנייה- קרקפת דביקה ושומנית

הקרקפת שלנו מפרישה שומן ששומר על השיער, מי שחופף יותר הקרקפת שלו תתרגל לחפיפות מרובות ותפריש יותר שומן ולהיפך. בראסטות השומן נשאר קרוב לקרקפת ומצטבר עליה במקום להחליק לאורך השיער. זאת גם הסיבה שהשיער מתייבש ונקשר. מי שיש לו ראסטות מכיר את התחושה של לגרד את הראש ולמצוא מתחת לציפורן שכבה צהבהבה, וזה הסימן שהגיע הזמן לחפוף, וכמו שציינתי ככל שתחפפו יותר תצטרכו לחפוף יותר.
השכבה הזאת אוספת אליה לכלוך וקשקשים ונותנת מראה של קרקפת שומנית ומלוכלכת.

איך להמנע מזה?

 • לחפוף בתדירות קבועה. אני ממליצה על פעם בשבוע. יש כאלה שמעדיפים פעם בשבועיים, מה שחשוב זה העיקביות.
 • כשחופפים, לעשות את זה יסודי. כלומר לשטוף את השיער בשמפו ומים לפחות פעמיים, כשהראסטות מלוכלכות יותר אז שלוש פעמים. הפעם הראשונה מרככת את השומן אבל לא שוטפת אותו לגמרי מהראסטות. בפעם השניה כבר תרגישו הקצפה משמעותית והפעם השלישית כבר תעשה את ההבדל הדק והמשמעותי.
 • לחפוף 3 פעמים זה לא סיפור גדול, ולא לא אומר בהרכח להשתמש במלא שמפו: לוקחים בקבוק ריק של שמפו וממלאים במים נעימים עד 2/3 מהגובה. מוסיפים מעט שמפו, (5-6 שניות ככה) ומערבבים. את התמיסה שופכים בהדרגה על כל הקרקפת כדי שתחלחל עד לעורף ואל תוך הראסטות, מי שמפו,שטיפה במים, מי שפמו, מים, מי שמפו מים…..
  כשחופפים ככה השמפו מקציף מעצמו ולא נדרשת פעולת הקרצוף שמבלגנת מאוד את הראסטות והראסטות מתנקות באופן יסודי. כשהשמפו מדולל הוא גם נשטף בקלות ולא נשאר כלוא בראסטות מה שיכול לגרום להרגשה דביקה ומלוכלכת. בנוסף זה עוזר לשמפו לחלחל אל תוך הראסטה ואל כל הקרקפת באופן אחיד.

הסיבה השלישית למראה מלוכלך של ראסטות היא קשקשים.

קשקשים הם פירורי עור קטנים שנופלים מהראש, בדרך כלל זה תהליך נורמלי וטבעי של התחדשות הרקרפת, לפעמים מרמז על יובש בעור, ובמקרים קשים יותר עלול לרמז על פטריה או סבוריאה. מראה של נקודות לבנות על הראסטות לא חייב להיות בהכרח קשקשים, ויכול להיות שורשים של שערות שנשרו או נתלשו ונשארו בראסטה ואו ביצי כינים.

מה לעשות נגד זה?

 • לחפוף טוב את הראש, לפעמים חפיפה לא יסודית לא שוטפת קשקשים והם מצטברים
 • אפשר להעשיר את השמפו במספר טיפות של שמן אתרי אקליפטוס ומספר טיפות של רוזמרין, זה מרגיע את הקרקפת ומוסיף לה לחות ובריאות.
 • אם הקרקפת אדומה ומגרדת, כדאי לבקר אצל רופא עור, אל תאשימו את הראסטות, זה יכול לקרות לכל אחד. בדרך כלל תרחיף שמפו שמקבלים מרופא עור עוזר.
 • אם הנקודות הלבנות מחוברות לקצה של שערה, זה שורש, תופעה בולטת בדרך כלל אצל בעלי שיער כהה וכאלה שמשחקים הרבה עם הראסטות, סורגים משחילים קושרים, להם נתלשות יותר שיערות. מה שעושים צובעים את הראסטות בצבע לשיער, זה מכסה ומעלים את הנקודות הלבנות ומשתדלים להניח להן לנפשן ולא להתעלל בהן.
 • אם הנקודות בצבע חום בהיר או אפור והן דבוקות לשיערה עם קשית קטנה בעיקר מעל האוזניים- תנחומי, יש לך כינים. עליך להתחיל סדרה של טיפולים בקוטל כינים כלשהו (עדיף בתרסיס) לחזור על הטיפול מידי שבוע במשך 3 שבועות כדי להשמיד אותן ביעילות.